Онлайн додатки для навчання дітей з особливими потребами

28 липня Кабмін затвердив зміни до Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти.

Проєкт постанови, який ухвалили без змін, можна проглянути на сайті уряду (пункт 4.20).

Головні зміни:

  • введено поняття “рівні підтримки” – обсяг тимчасової або постійної підтримки в навчанні дітей, які цього потребують;
  • введено поняття “ресурсна кімната”. У дошкіллі це частина кімнати (зона), призначена для розвитку дітей з ООП, гармонізації їхнього психоемоційного стану та психологічного розвантаження, а також для групових та індивідуальних психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять;
  • ще раз закріплено обов’язок садка створити інклюзивну групу, якщо із заявою звернулися батьки або інші законні представники дитини з ООП;
  • змінено кількість дітей з ООП, які можуть бути в інклюзивній групі (залежно від рівня підтримки, якого потребує дитина):

– не більше 1 дитини, яка потребує 4-5 рівнів підтримки;

– не більше 2 дітей, які потребують 3 рівня підтримки;

– не більше 3 дітей, які потребують 2 рівня підтримки;

– якщо у висновку про комплексну оцінку не вказано рівня підтримки (наприклад, це висновок старого зразку), дитина розподіляється в інклюзивну групу з огляду на рекомендації команди психолого-педагогічного супроводу цієї дитини та складність порушень;

– підтримку першого рівня можуть надавати за рішенням керівництва садка: для цього потрібне оцінювання команди психолого-педагогічного супроводу або ІРЦ;

  • запропонована форма для складання індивідуальної програми розвитку (ІПР);
  • за рішенням команди психолого-педагогічного супроводу, індивідуальну програму розвитку можна складати на літній період;
  • індивідуальний навчальний план (ІПН) складається не тільки для дітей з інтелектуальними порушеннями, а і для дітей, які потребують першого рівня підтримки, та всіх інших, яким за рішення інклюзивно-ресурсного центру це потрібно.

Враховуючи ці зміни, зараз багато навчальних закладів почнуть шукати додаткові навчальні пристрої, для дітей з особливими потребами. 

До цього списку можуть потрапити: різноманітні комунікатори, таблиці, пісочниці, інтерактивна підлога, інтерактивний стіл.

А ми пропонуємо використовувати уже давно знайомий предмет – інтерактивну дошку. 

Саме щоб побудувати успішну роботу з дітками з особливими освітніми потребами на інтерактивній дошці, ми знайшли безкоштовні онлайн сервіси. Їх декілька та не хвилюйтесь, кожен ми додамо в “Intboard Простір” у розділ “Інклюзія”.

Пропонуємо почати знайомство з сервісами разом з нами. Вмикайте інтерактивну дошку, ноутбук та проєктор.

интерактивный стол в ИРЦ

NonVisual Desktop Access (NVDA)це додаток для слабкозорих. Він озвучує усе, що відбувається на екрані вашої інтерактивної дошки. Навіть, читає текст по абзацах. Достатньо просто навести мишкою або доторкнутися до предмета (якщо робота відбувається на інтерактивній дошці). Не вірите? Нумо встановлювати додаток. Тим більше, що застосування цього додатку може бути доцільним на будь-якому уроці і, навіть, при підготовці до нього чи іншій діяльності. 

RHVoice

Це безкоштовний синтезатор української мови. Розроблений для операційних систем Windows і Android. Вони дозволяють незрячим користувачам ПК і смартфонів працювати з україномовними інтерфейсами і текстом. Синтезатор поширюється безкоштовно. Не забувайте, що так само легко ви можете використовувати його на своїх уроках. Зручно поєднавши традиційні методи викладання з потребами особливих дітей. Усі учасники навчального процесу будуть в однаково комфортних умовах. Інтерактивна дошка, ноутбук та цей додаток зроблять будь-який урок комфортним для усіх учасників. 

Digital Inclusion

Перший україномовний безкоштовний мобільний додаток для розвитку й відновлення мовлення, соціалізації та реабілітації людей із розладами аутистичного спектра чи після хвороб, коли вербальна комунікація неможлива.

В додатку є декілька розділів. 

У розділі “СЛОВА” можна вибрати категорію, про що людина хоче сказати. Наприклад, “Сім’я”, “Гігієна”, “Здоров’я”, “Харчування”, “Транспорт”. Далі, додаток надає можливість побудувати повноцінне речення з 1-10 слів.

Слова можна обирати, натискаючи на зображення з текстом. Кожне слово озвучується після натискання круглої кнопки. До того ж є регулятор гучності озвучення слів, які з’явилися у вікні вибору. Також слова можна видаляти.

Словник складається з двох частин:

  • універсальний: слова, доступні для всіх користувачів;
  • індивідуальний: слова, які можна додавати в наявні категорії, або створювати нові категорії слів і нові слова в цих категоріях.

“За допомогою цього технологічного рішення можна спілкуватися в будь-який час і в будь-якому місці, у різних сценаріях спілкування з іншими людьми (близьким оточенням і незнайомцями)”, – так про додаток пишуть його розробники.

Спробувавши його на практиці, можем точно сказати, що так воно і є. 

Відкривайте нові можливості з інтерактивним обладнанням INTBOARD™ та безкоштовним програмним набором “Intboard Простір”.