Дитина йде в перший клас. Чек-лист підготовки для батьків

Екватор літа позаду і, якщо ваша дитина цього року йде в перший клас, то найгарячіший період починається уже зараз.
Окрім елементарного шкільного приладдя й одягу, вам потрібно підготувати до школи й саму дитину. Якщо перші пункти – це фінансові витрати, то останній – це виклик для батьків, як наставників та авторитетів для дитини. 

З чого ж почати підготовку до школи першокласника?

Тримайте детальний чек-лист. Він організує ваші зусилля та збереже якусь долю часу.

Перший пункт списку продиктований реаліями – Вивчіть з дитиною алгоритми дій у разі повітряної тривоги. Складіть разом із дитиною тривожний рюкзачок, який вона братиме з собою до укриття, та поясніть, що у школі потрібно неухильно виконувати інструкції вчителів під час повітряної тривоги. Якщо у дитини є якась річ чи іграшка, яка допомагає їй заспокоїтись – покладіть її у тривожний рюкзачок.

Другий пункт – це знову про безпеку дитини. Вивчить з дитиною відомості про себе: власне ім’я та прізвище, імена батьків, домашня адреса, місто, країна, дата свого народження. Розкажіть про елементарні правила дорожнього руху. По дорозі додому показуйте та розповідайте дитині, як поводитися на тротуарі, де і як переходити через дорогу та як обрати безпечний маршрут. 

Наступні пункти будуть про самоорганізацію дитини, що немало важливо, коли дитина виходить за межі батьківської опіки 24/7.

Дитина має впізнавати свої речі та відповідати за них. У цьому добре допомагає, коли речі до школи ви купуєте разом з дитиною. Дитина сама їх обирала, а потім їй легше впізнати свої. Гарна практика, щоб діти не плутали зошити та підручники – використовувати спеціальні наліпки. А ще, корисний лайфхак для батьків –  підписувати одяг дітей на внутрішніх етикетках: так учитель зможе швидше знайти власника речі.

Упевніться, що дитина може чітко формулювати свої базові потреби. Дитина має знати: якщо їй треба до туалету, вийти можна в будь-який момент уроку без окремого дозволу від учителя. Достатньо просто повідомити вчителя, що є потреба вийти.

Забезпечте дитину речами, які відповідають її побутовим навичкам. Якщо дитині ще складно самостійно зав’язувати шнурки, застібати/розстібати пасок, штани чи спідницю, переодягатися в спортивну форму тощо. то намагайтеся купувати речі без складних застібок чи шнурівок. Привчайте дітей складати свої речі охайно в одному місці, а не розкидати по класу чи роздягальні. 

Підготуйте себе і дитину до того, що вас не буде поруч в школі. Досвід вчителів показує, що найбільший страх майбутнього першокласника — що поруч не буде мами. Тому про це варто говорити з дитиною вже зараз: що школа — це дружнє середовище, там завжди можна попросити про допомогу вчителя, що після уроків на тебе чекатиме мама чи тато. Ще один момент, на який варто звернути увагу – страх невдачі: що у школі дитина зробить щось не за правилами, а вдома за це насварять. І тут більше проблема в батьках, ніж в дітях – практикуйте здорове ставлення до помилок: помилок неможливо уникнути. Не помиляється тільки той, хто нічого не робить. Дитина вчиться, тому батькам потрібно набратися терпіння. Буде важко, згадайте хлопчика з ролика: “Не псіхуй, помиємо”

Запишуть дитину на гуртки у вашу майбутню школу або, просто, ходіть на прогулянку туди. Дитині важливо поступово звикати до будівлі школи, подвір’я. Якщо можете, запишіть дитину у гурток при школі або відвідайте День відкритих дверей. Це допоможе дитині сприймати школу як безпечне, дружнє, знайоме середовище, а отже адаптація до шкільного життя пройде легше.

Пояснюйте дитині, хто такий учитель і як з ним комунікувати. Розкажіть, що роль учителя — бути наставником для дітей: він допомагає вчитися, пізнавати світ, він є другом, але він також несе відповідальність за учнів. Вчителя слід поважати, а не боятися. Проговоріть із дитиною варіанти звертання до вчителя: залежно від школи це може бути звертання на ім’я по батькові або «пані Маріє», «пане Андрію». Але в жодному разі не «тьотя Наталя» чи «дядя Віктор».

Поясніть, що у школі діють правила, і їх треба дотримуватись. Але не муштруйте дитину, що в класі можна говорити лише з дозволу вчителя або тільки якщо була піднесена рука. Поясніть, що в школі діють правила взаємоповаги: не можна перебивати того, хто говорить, перекрикувати чи вигукувати. Батькам краще власним прикладом привчати дітей уважно слухати співрозмовника і не перебивати.

Підготуватись на 100% до школи не вийде ні в кого, але цей список допоможе вам, як батькам, подбати про фундаментальні речі перед початком шкільного життя вашої дитини.