5 способів, як захистити дитину від фейків

Значну частину вільного часу діти проводять в інтернеті, хоча, не тільки діти так роблять. І тут виникає потреба в медіаграмотності. На жаль, в школі немає такого предмета, тож, доведеться самостійно здобувати знання. І ми в цьому допоможемо. 

Раніше уже писали про інтерактивний сервіс, який допоможе здобути та потренувати ці знання. Шукайте його в “INTBOARD SPACE”.

Медіаграмотність – це не лише здатність розуміти та сприймати медійний контент, але й уміння критично його оцінювати та використовувати. У світі, насиченому інформацією, медіаграмотність стає ключовим елементом освіченості та успішного функціонування в сучасному суспільстві. 

Фейки, замовні матеріали, перекручування інформації, відверта пропаганда та брехня — все це просочується у наше інфополе. Для недосвідчених людей, що не вміють розбиратися у джерелах, це може бути небезпечним, адже фейки та пропаганда є інструментами реальної війни. Одним з незахищених шарів суспільства є діти, за ними майбутнє, тому маємо навчити їх відрізняти брехню від правди якнайшвидше.  Давайте розглянемо, чому медіаграмотність так важлива та як її розвивати.

 • Медіаграмотність розпочинається з розуміння того, як працюють різні медійні форми, включаючи новини, відео, текст та соціальні мережі.
 • Здатність критично оцінювати інформацію, перевіряти її достовірність та розрізняти факти від думок – важливий елемент медіаграмотності.
 • Розуміння того, як медіа формує громадську думку, ставлення та перспективи, допомагає будувати свідоме сприйняття суспільства.
 • Знання процесу створення та розповсюдження контенту дозволяє власноруч створювати та публікувати інформацію.
 • Розуміння основних принципів цифрової безпеки є невід’ємною частиною медіаграмотності, особливо для дітей та підлітків.
 • Вміння розпізнавати та розуміти емоційні підтексти в медійному контенті сприяє формуванню стійкості до маніпуляцій.
 • Засвоєння принципів етичного споживання медіа робить особу відповідальною глядачкою та читачем.
 • Медіаграмотність включає у себе здатність творчо взаємодіяти з медійним контентом, створюючи власні висловлювання та враження.
 • Швидкі зміни в медіаландшафті вимагають постійного оновлення знань та навичок у галузі медіаграмотності.
 • Медіаграмотність має бути доступною для всіх, незалежно від рівня освіти, статі чи інших характеристик.
5 sposobiv, yak zakhystyty dytynu vid feykiv

Ось способи, якими можна захистити дитину від фейків:

 • Батьківський контроль. Дітям до 10 років краще за все видавати гаджети на обмежений час та, вже незалежно від віку, встановити на компʼютер та телефон спеціальні програми, які приховують небезпечну інформацію та повідомляють вам про можливі ризики. Також радимо час від часу перевіряти їх антивірусами. А от особисті листування читати не можна — краще пояснити дитині наслідки небезпечних таємниць від батьків. 
 • Інфогігієна вдома. У власних оселях ми підтримуємо чистоту: миємо посуд, підлогу, прибираємо сміття. Так само радимо зробити й з інформаційним полем. Почистить канали телевізора чи smart-TV, налаштуйте спеціальну програму, яка буде чистити «ефір» домашніх гаджетів. Однак найголовніше: не несіть додому поганих новин чи тригери, отримані через них. 
 • Ідіть від джерел до джерел. Варто на прикладі однієї новини показати, як знайти першоджерело допису. Окрім того, зробіть «білий список» інформаційних витоків, яким ви довіряєте й звідки можна брати інформацію.
 • Фільтрувати друзів. А ось і крок назустріч колу спілкування вашої дитини. Обговоріть разом прийнятну поведінку людей у соцмережах, розкажіть про приклади та небезпеку інформації (особливо зверніть увагу на так звані «розіграші», «великі знижки», підозрілі призи — це все способи виманювання грошей у вас через довірливість дитини). Розкажіть про небезпеку спілкування з незнайомцями у соцмережах та домовтеся, що профіль дитини поки буде закритий, а приймати у друзі можна лише тих, кого добре знають. 
 • Інформацією не можна зловживати. Поясніть дитині, що деякі новини створені для того, щоб викликати неприємні емоції та таким чином автори хочуть заволодіти критичним мисленням дитини. Саме тому варто обрати собі декілька надійних джерел для перевірки інформації. 

Медіаграмотність – це навичка, що розвивається протягом усього життя. Вона стає фундаментом для розуміння світу навколо нас та допомагає у власному вибору в інформаційному океані. 

Сподіваємось, стаття була корисна для вас. Підписуйтесь на наші сторінки. У нас завжди цікаво і корисно.